اخبار و پست ها

  صفحه ی اصلی / اخبار و پست ها / اهميت نوآوري در تبليغات
اهميت نوآوري در تبليغات

متن خبر

گرچه معمولا مخاطبان در تبليغ، از حرکتهاي نو و جديد استقبال کرده، نسبت به آن علاقه نشان مي دهند؛ ليکن بسياري از مبلّغين با گذر زمان، نسبت به رفتار خاص و شيوه تبليغي خود عادت کرده و همواره جاذبه هاي اوليه روشهاي خود را در ذهن نگه مي دارند و تصور مي کنند اين جاذبه هنوز باقي مانده و اکنون نيز همان زيبايي ابتداي اجراي طرح را دارا است؛ ولي با دقت بيش تر، در مي يابند گاهي يکنواختي اجراي طرح در مدّت زياد، غبار خستگي بر اندام آن نشانده و مبلغ از اين امر بي خبر مانده است.

اين در حالي است که نوآوري و حرکت در مسيرهاي تازه نخستين رمز موفقيت صنعت تبليغات است. وجود کالاهاي متشابه در نتيجه ايجاد رقابت ميان سازمانها و نياز هرچه بيشتر به جذب و حفظ مشتري, کسب و کارها را به نوآوري در تبليغات خود وادار مي کند. در اين مقاله ضمن بيان موضوعاتي در خصوص نوآوري و تبليغات به نقش نوآوري در تبليغات نيز شده است.

عوامل رشد صنعت تبليغات

صنعت تبليغات عوامل رشد متعددي دارد که مهمترين آنها به شرح ذيل مي باشد:

• رشد سريع صنعت داخلي: 

بدون رشد صنعت داخلي امکان رشد و توسعه تبليغات تجاري را نمي توان تصور کرد. در کشورهاي صنعتي بزرگ فن تبليغات از پشتيباني يک صنعت قوي و يک بودجه سنگين و تکنيک هاي پيشرفته براي امکان رشد و توسعه برخوردار است. در حالي که در کشورهاي غيرصنعتي نه چنين بودجه ‌اي مي‌ تواند صرف تبليغ شود و نه تکنيکي پيشرفته وجود دارد که امکان تهيه هر نوع ابزار تبليغاتي مناسب ‌تر فراهم آيد. در حقيقت مبلغ قبل از ايده پردازي مجبور است ذهن خود را بر روي هزينه ها و همگام سازي تبليغات با بودجه در نظر گرفته شده متمرکز نمايد.

 

• بالا رفتن قوه خريد مردم: 

مصرف ‌کننده يک طرف ديگر رشد و توسعه تبليغات تجاري را تشکيل مي‌دهد. اگر مصرف‌ کنندگان يک کشور قدرت خريد کافي براي خريد مصنوعات در اختيار نداشته باشند و مصرف اين قبيل کالاها براي عده‌اي محدود باشد تبليغات از پشتيباني مهم ديگر خود محروم شده و قادر به رشد و توسعه نخواهد بود، و اين امر نيز يکي ديگر از معضلات اثر بخشي تبليغات در کشور هايي است که قدرت خريد در اقشار مختلف جامعه پايين است. همچنين فعاليت تبليغاتي اهميت زيادي در رقابت دارد. تبليغات، محصولات جديد را به عموم مردم معرفي مي کند. به عنوان مثال ،کشاورزان را از وجود ماشين آلات جديد کشاورزي با خبر مي سازد و… 

امروزه تبليغات در کشور به گونه اي شده که به جاي معرفي محصولات داخلي که باعث رونق اقتصادي و گشايش توليد مي شود، بيشتر محصولات خارجي را معرفي مي کند. تبليغات باعث مي شود به دور دنيا سفر کنيد. روزانه تبليغ محصولاتي را مي بينيم که اکثر آنها توليد داخل نيست و اين امر منجر به سوق دادن مشتري به خريد کالاهاي وارداتي و رکود بيشتر توليد داخلي مي گردد.

اهميت نوآوري در تبليغات

اثر بخشي تبليغات، يکي از مسايل بسيار مهم در قلمرو تبليغات است. به عبارت ديگر مشخص کردن اين ‌که تبليغي که ما بودجه زيادي براي آن صرف کرده‌ايم تا چه حد ما را به هدف‌ نهايي که تعيين کرده‌ايم رسانده است. برنامه تبليغاتي بايد مرتبا آثار ارتباطي و نتايج فروش تبليغات انجام شده را مورد ارزيابي قرار دهد. به عبارتي تبليغات بايد به فروش بيشتر منجر شود.

امروزه نوآوري بعنوان قابليت بکار بستن دانش هاي نوين بمنظور بهبود توليد و خلق محصولات و سرويس هاي نو، کارآئي بلا منازع به شمار آمده و بعنوان مرکز و محور توانايي رقابت هم در سطح نهادها و هم در سطح کشورها بطور گسترده اي مورد اتفاق نظر مي باشد. جو تيد و جان بسانت که از نويسندگان کتاب «مديريت نوآوري، يکپارچه‌سازي تغييرات تکنولوژيکي، بازار و سازماني» مي باشند، نوآوري را به عنوان فرآيند تبديل فرصت‌ها به ايده‌هاي جديد و کاربردي کردن اين ايده‌ها به طور گسترده تعريف مي‌کنند. پس ما مي توانيم بوسيله ي نوآوري در تبليغات دانش هاي نوين را بمنظور ايجاد سرويس هاي نو و پيشي گرفتن از رقبا و همچنين رسيدن به اهداف تعيين شده در تبليغات بکار ببريم.

نوآوري و حرکت در مسيرهاي تازه نخستين رمز موفقيت صنعت تبليغات است. بسياري کمپاني هايي که سال ها تلويزيون، بيلبورد و… را براي تبليغات استفاده مي کردند هم اکنون به شيوه هاي هوشمندانه تري رو آورده اند . روشهايي که هم حفظ حريم خصوصي افراد مورد توجه قرار گرفته و هم از فناوريها و علوم جديد حداکثر استفاده به عمل آمده است. به عنوان نمونه گوگل، در آگهي هاي مرتبط با پرسش هاي کاربران را در باکس جست وجو در گوشه سمت راست بالاي صفحه پاسخ ها قرار داده. اين روش مزاحم ، تحميلي و آزاردهنده نيست، فرمت ساده اي دارد و کاملاً با پرسش کاربر، مرتبط است. مثلاً کاربر در باکس جست وجو کلمه نرگس را تايپ کند، گوگل علاوه برآنکه مرتبط ترين پاسخ ها را مي دهد، در سمت راست و بالاي صفحه يک فروشگاه گل معرفي خواهد کرد.

برخي از راهکارهاي موثر براي نوآوري در تبليغات

براي اينکه بتوانيم در تبليغات خود شيوه هاي نويني را بکار ببريم و تبليغات ما اثر بخشي لازم را داشته باشد و يا اينکه تبليغ محصول ما در ميان تبليغات ساير شرکت ها با محصول هاي متشابه گم نشود، بايد وقت بيشتري براي تبليغ محصول خود گذاشته و با دقت بيشتري عمل کنيم. در ذيل به نکاتي که براي داشتن نوآوري در تبليغات موثر مي باشد، اشاره شده است.

• تعيين گروه سني و جنسيت :

 در تبليغاتي که ما براي محصول خود انجام ابتدا بايد مواردي را مشخص کنيم , مثلابايد مشخص شود که مشتريان اين محصول در چه گروه سني يا گروه جنسيتي قرار دارند. با اين کار سليقه ها محدودتر شده وکار تبليغات براي ما آسانتر مي گردد و يا همه ي موارد کاربرد محصول مشخص شود . اين مورد براي انتخاب محل هاي تبليغات به ما کمک خواهد کرد.

 

• مشخص نمودن مکان مناسب:

 يکي از موارد مهم اين است که افراد اين محصول را بايد از چه مکاني تهيه کنند . مثلا اگر اين محصول را فقط مي توان از مرکز شهر خريداري کرد و يا جايي که براي رسيدن به آن بايد از وسايل نقليه ي عمومي استفاده کرد. تبليغات بر روي وسايل نقليه عمومي مي تواند به ما کمک کند، ضمن اينکه قبل از شروع فعاليت هاي تبليغاتي عکس العمل افراد در مواجه با تبليغ بررسي و تجزيه و تحليل شود و در صورت وجود مشکل راه حل خلاقانه اي براي رفع آن ارئه گردد.

 

در نظر گرفتن ويژگي خاص براي محصول:

 براي ارائه ي يک تبليغات اثر بخش لازم است اصولي را در نظر گرفت . مثلا يک ويژگي خاص از محصول را که شايد کمتر به آن توجه شده را در پيام هاي تبليغاتي منعکس کنيد.

 

• تبليغات تو در تو:

 در مکان هايي که محصول به فروش مي رسد حتي نحوه ي چيدمان نيز مي تواند يک روش تبليغاتي باشد و استفاده کردن از تبليغات تو در تو يعني گنجاندن يک تبليغ در ميان تبليغات ديگر مانند بروشور هاي تبليغاتي تو در تو و پيدا کردن فضاهاي خالي در مکان هاي پر تردد. مانند تبليغ بر روي پله برقي. هيچ کس انتظار ندارد وقتي با پله برقي بالا و پائين مي رود زير پايش تصاوير تبليغاتي ببيند پس در چنين حالي اگر ببيند ديگر آن تصوير هرگز از ذهن او پاک نخواهد شد ,تبليغ بر روي محصولاتي که با محصول ما در تضاد است . مثل تبليغ سلامتي ريه ها بر روي پاکت سيگار.

• معکوس کردن:

 پيام هاي خود را با استراتژي هاي خود معکوس کنيد و نشان و آرم هاي خود را طوري طراحي کنيد، که معکوس آن معناي خاصي داشته و بتواند مزيت از کالاي شما را تبليغ کند.

نتيجه گيري

پس با تجزيه و تحليل بيشتر کالا و محصول ( گروه سني  , جنسيت , موارد کاربرد , مکان هاي توزيع و.. ) همچنين با بررسي اصول نوآوري در تبليغات ( استفاده از اصولي که با عث جذب بيشتر مشتري مي شود . ) و انتخابي. هوشمندانه و شايسته، مي توان به اهداف تبليغاتي خود رسيد. ضمن اينکه بايد توجه داشت معرفي کالاها باعث برتري در رقابت نمي شود، بلکه ايده هاي جديد براي معرفي کالا هستند که موجب برتري شما در ميان رقيبان مي شود. اکثر فعاليت هاي تبليغاتي هدفي را دنبال مي‌کنند اما آنچه که يک طرح تبليغاتي خوب را از يک طرح تبليغاتي ضعيف متمايز مي‌سازد، کيفيت هدف تعيين شده در آنها مي‌باشد. تعريف درست و دقيق هدف به تبليغ دهنده کمک مي‌نمايد که شاخص هاي مناسبي براي انتخاب رسانه و پيام در اختيار داشته باشد و در نتيجه انتخاب صحيح ‌تري نيز خواهد داشت.

امروزه تنها پيام هاي تبليغاتي که هدفمند طراحي و اجرا شده باشند، مي‌توانند بر مخاطبان خود تاثير گذارند. فرايند هدف گذاري تبليغات با تشريح دلايل اصلي تبليغ دهنده از انجام تبليغ شروع شده و با تعريف تأثيرات مورد انتظار از تبليغ خاتمه مي‌يابد. واقعيت آن است که تبليغات، تنها معرفي کالاها و خدمات نيست، تبليغات رؤياها و شيوه هاي آرماني زندگي را نيز در برمي گيرد.