اخبار و پست ها

  صفحه ی اصلی / اخبار و پست ها / عکاسی تبلیغاتی
عکاسی تبلیغاتی

متن خبر

 

این روز ها میتوان گفت عکاسی تبلیغاتی یکی از  شاخه بسیار جذاب از عکاسی است  به همین دلیل عکاس باید بتواند درباره موضوع عکاسی تفکرنماید و با ترکیب ایده های خلاقانه و سلایق خود عکس یک عکس تبلیغاتی خوب بگیرد . اگرعکاسی تبلیغاتی را  با دیگر حوضه‌های  عکاسی مقایسه کنیم ، می‌بینیم که تقریباً در هیچ یک از شاخه‌های عکاسی به اندازه عکاسی تبلیغاتی نظرات سفارش دهنده در کار دخیل نیست. پس باید در عکاسی تبلیغاتی با مشورت و در میان گذاشتن نظرات عکاس و مشتری و افراد ذیح صلاح و با توجه به این نکته مهم ، عکاسان  می‌توانند از کار خود لذت ببرند که عقاید کارفرما را در ذهن خود به دقت آنالیز کنند، نقاط ضعف و قوت نظرات وی را بررسی نمایند و با توجه به هدف نهایی کار، بعد از تصمیم گیری صحیح با استفاده از زبان تفاهم آمیز، تا حد امکان تفکر و سلیقه خود را به وی منتقل کنند و بعد از جلب موافقت وی عکسی بگیرند که ناشی از برآیند تفکرات کارشناسانه و نگاه زیبا شناسانه باشد.

 

عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی به شاخه ای از عکاسی تبلیغاتی گفته می شود که وظیفه آن به نمایش گذاشتن دقیق و کامل و باکیفیت محصولات تولید شده می باشد ٬ در این شاخه از عکاسی ، عکاس با استفاده از تجهیزات مناسب و انتخاب نورهای دقیق و کامل تلاش می کند تا حد امکان تصوری با کیفیت و دقیق از محصول را ثبت کند که در آن تمامی خصوصیات ظاهری آن به نمایش گذاشته شود. دیده شدن! عکس مهمترین و موثرترین عنصر تبلیغاتی محسوب می شود.

عکاسی تبلیغاتی و عکاسی صنعتی زبانی عمومی و قابل فهم برای همه اقشار ، از هر طبقه و سن و سال و ملیتی است ، زبانی که نیاز به ترجمه و توضیح ندارد و خود گویای همه چیز است ، زبانی صریح و سریع! این عکس ها عموماً کالای تولیدی را با بهترین شکل به نمایش می گذارند و زیبایی مجذوب کننده ای را به آن می بخشد که طرفداران زیادی را جذب خود میکند .

عکاس صنعتی وظیفه اش این است که نمایی خاص، خواه کامل و یا بخشی از محصول را از کالا برداشت کرده و جهت ارائه به مشتری یا کارفرما ارائه کند، در این شاخه همانگونه که بیان شد هدف تنها یک چیز است، نمایش کامل و واضح محصول از زوایای مختلف و زیبا . در این میان بعضی از عکاسان صنعتی سعی می کنند با طراحی دکورهای ساده منطبق با کاربردهای کالای مورد عکاسی کمی جنبه کاربردی تر جای دادن منطقی عناصر تجسمی در فضای مورد نظر ، در سطح دو بعدی یا سه بعدی ترکیب بندی (یا کمپوزیون) نمایند .پس به یاد داشته باشید در عکاسی تبلیغاتی همیشه  تفاوتها در ذهن می مانند ، نه برتری ها! اما این تفاوت ها باید چشم نواز باشند نه آزار دهنده.

 در این میان بعضی از عکاسان صنعتی سعی می کنند با طراحی دکورهای ساده منطبق با کاربردهای کالای مورد عکاسی کمی جنبه کاربردی تر به عکس داده و عکس را از آن سادگی آزاردهنده عموم عکسهای صنعتی نجات دهد ، که بعضا بسیار سودمند واقع می شود و جذابیت بصری عکس را دو چندان می کند . البته بعضی از عکاسان با اغراق و بی تجربگی باعث می شوند دکور بر سوژه غلبه کند طوری که دکور خود را در عکس بیشتر به رخ می کشد ، که این امر به تجربه یک عکاس صنعتی بر می گردد که تا چه میزان و چگونه دکور پس زمینه را تهیه و اجرا کند که به جذابیت کالا کمک کند ضمن اینکه خود دکور در حاشیه قرار داشته باشد .

عکاسی به عنوان صنعت یعنی نوعی از عکاسی که انسان و تفکر و اندیشه اش هیچ گونه دخل وتصرفی در آن ندارد یا اگر دارد این اندیشه و تفکر صرفا جهت سامان دادن به عکس بر اساس اسلوب و روش های آزموده شده است و بدین منظور که عکس به جهت تکنیک مشکلی نداشته باشد. نوردهی یا نورپردازی درست باشد کادربندی بر اساس معیارهای شناخته شده صحیح باشد واز این قبیل موارد …

بسیاری از عکس هادر شاخه های مختلف عکاسی مثل عکاسی صنعتی تبلیغاتی ،عکاسی خبری ،عکاسی طبیعت و نیز دیگر شاخه ها از این مقوله اند. در این گونه عکاسی عکاس صنعتگری است که می تواند دقیق و زیبا عکاسی کند و بسیاری از سلیقه ها این گونه عکس ها را می پسندند و از دیدن آن ها لذت می برند.

برای این گونه عکس ها متخصصان هر رشته تا حدود زیادی می توانند تعاریف یک عکس خوب را بیان کنند.

اما آن جا که عکاسی به عنوان هنر مطرح می شود تعریف دقیق از عکس خوب اگر ناممکن نباشد کار دشواری است. آن جا که عکاسی را هم طراز شعر ناب می شناسیم همان قدر که تعریف کردن از شعر مشکل است عکاسی را هم نمی توان توضیح داد.

شانس و موفقیت عکاسان در رشته‌ی تبلیغاتی بیشتر مربوط به نیروی فکری و کمکی است که باعث دلگرمی و نجات آنها خواهد شد. طراحان هنری، مدیران فروش و گرافیست‌ها نیروی نجات بخش عکاس تبلیغاتی هستند. بیشتر مواقع طراحی دکور- چیدمان وسائل و از همه مهمتر زاویه‌ی دید شیئی مورد نظر را آنها انجام خواهند داد و عکاس وظیفه سنگین و حرفه‌ای نورپردازی، انتخاب لنز مناسب را بعهده دارد. در دنیای حرفه‌ای عکاسی تبلیغاتی حداقل چهار نفر در خلق یک اثر شرکت دارند.

عکاسی صنعتی  یعنی جایی که عکاسی صرفا صنعت است و حتی چشم انسان هم برای انتخاب لحظه عکاسی دخیل نیست .

مثلا ماهواره ای که از فضا دقیق ترین تصاویر را به زمین مخابره می کند. در این نوع عکاسی همه چیز طبق فرمول و حساب شده انجام می شود. این جا عکاسی صرفا علم و صنعت است و البته کاربرد خودش را دارد و بسیار مفید است. یا عکاسی از طریق میکروسکوپ یا تلسکوپ و برای مقاصد پژوهشی .

فضا های دیگری هم هست که انسان مستقیما در عکاسی دخل و تصرف دارد، اما این دخل و تصرف همانند دخل و تصرف یک صنعتگر در کار صنعتی اش است . مثل دخل و تصرفی که یک تراشکار برای تراشیدن قطعه ای به کار می برد یا کاری که قالیباف پای دار قالی انجام می دهد. در این گونه عکاسی محصولی تولید می شود که مفید و ارزشمند است و چه بسا زیباست . در اینجا یک کار صنعتی انجام شده و عکاس به عنوان یک صنعتگر مطرح است .

 

عکاسی صنعتی تبلیغاتی

عکاسی صنعتی تبلیغاتی یکی از خدماتی ترین رشته‌های عکاسی است. در این رشته نه تنها باید حد اکثر تسلط به تئوری و تکنیک را داشته باشیم، بلکه به بسیاری ازمسائل و وسایل علاوه بر دوربین احتیاج پیدا خواهیم کرد، از فون‌های رنگی گرفته تا میزهای مخصوص کار، خیمه،  وسائل جنبی نورپردازی‌های پیچیده ، سه پایه و پانتوگراف‌های بزرگ و از همه مهمتر استودیوهای عظیم و مملو از وسائل نورپردازی که فقط بدرد عکسبرداری‌های صنعتی / تبلیغاتی میخورند.

هر گونه عکسی که در خدمت معرفی، تبلیغ و یا فروش تولیدات یا کالائی باشد، عکاسی صنعتی/ تبلیغاتی به حساب می آید. انواع مواد غذائی‌، انواع وسائل زندگی و مبلمان ، اتومبیل و ...

چه با حضور انسان به عنوان مدل و چه بدون مدل در زمره عکس تبلیغاتی قرار می گیرند. خطوط تولید، کارخانه‌های صنعتی و فنی در مراحل و زوایای مختلف عکاسی صنعتی محسوب میشوند. معمولاً این نوع عکاسی یک سفارش دهنده نیز دارد. صاحبان صنایع، ارگانهای دولتی، بخشهای اقتصادی و بازرگانی، روابط عمومی‌ها و سازمانهای تبلیغاتی و در ضمن گرافیست‌ها و طراحان صنعتی/ هنری، همه و همه سفارش دهنده و محتاجان و علاقمندان عکاسی صنعتی/ تبلیغاتی هستند.

 

با توجه و دقت کافی میتوان عکاسی تبلیغاتی را آسانتر سر و سامان داد

ضمناً عکاسی تبلیغاتی ممکن است همراه با مدل جاندار( انسان یا حیوان ) باشد. در این مواقع نه تنها نمیتوان سوژه‌ی اصلی را که یک سوژه تبلیغاتی است، فدای جذاب‌ تر شدن مدل زنده کرد بلکه بر عکس مدل زنده باید مانند هر وسیله یا تکنیک دیگر  در خدمت سوژه اصلی باشد.

هر چه عکاس تبلیغاتی تجربه و اطلاعات بیشتری درباره‌ی سفارشات حرفه‌ی خود داشته باشد، موفق ‌تر و صاحب‌ نام تر خواهد بود. تسلط و در اختیار داشتن وسایل و فضای مورد لزوم، یکی از رموز موفقیت عکاسان صنعتی است.

برای مسلط شدن به عکاسی تبلیغاتی باید تمرینات و درسهای این رشته را در رابطه با ابعاد سوژه‌ی مورد نظر تقسیم بندی کرد. هر عکاس باید بداند که اگر سوژه‌ی مورد نظر یک فضای شش متری دکور در پس زمینه‌ی خود دارد چه وسایل و چه لنز و دوربین و چه نوع نوری لازم است.

این یک فکر کودکانه و غیر حرفه‌ای است اگر فکر کنیم میتوان با یک فلاش دستی و یک دوربین 135 عکس حرفه‌ای انداخت.

 

دانش ضروری در عکاسی صنعتی تبلیغاتی

1 -  شناخت کاربرد نور و موارد مصرف هر کدام (اسپات- مستقیم- نرم)

2 - کار با مقوای خاکستری 18٪ ، محاسبه‌ی حرفه‌ای نورپردازی ها، شناخت کامل کنتراست و هارمونی نور در رابطه با سوژه‌های تبلیغاتی.

3 -  انتخاب صحیح دوربین و لنزها در رابطه با نوع سوژه.

4 - انتخاب صحیح فیلم‌های موجود، رنگ،  کنتراست ، ظهور و چاپ.( در عکاسی آنالوگ )

5 - دقت و توجه کامل، به خواسته و سلیقه‌ی سفارش دهنده و نوع و محل استفاده عکس .

6 -  نوآوری و عدم کپی برداری از نمونه‌های مشابه با مطالعه‌ی کارهای بقیه عکاسان.

7 - همکاری و کار گروهی با طراحان و گرافیست‌های حرفه‌ای صنعتی/ تبلیغاتی.

 

کانون تبلیغات پارسه ، با توجه به در اختیار داشتن تیم عکاسی و تصویر برداری حرفه ای خود و امکانات موجود، می تواند شما را در زمینه عکاسی و تصویر برداری مطلوب تبلیغاتی و صنعتی همراهی نماید.